Środek lata, fala upałów, a nawet własny dom nie przynosi chłodnego ukojenia. Dopiero wtedy ludzie przymierzają się do kupna dobrego klimatyzatora. Problem pojawia się już na początku, przy rodzajach klimatyzatorów, zaawansowanych funkcjach i niezrozumiałych specyfikacjach technicznych. Pomożemy bezpiecznie przejść przez wszystkie etapy dobierania sprzętu i odpowiemy jaki klimatyzator ścienny do domu wybrać.
Spis treści
Czym jest klimatyzator?
Klimatyzator to urządzenie służące do regulacji temperatury i wilgotności powietrza. Obecnie klimatyzatory mogą też powietrze ogrzać i przefiltrować. Tym samym jest to wyposażenie przydatne przez cały rok. Istnieją opcje przenośne, które nie muszą być podpinane na stałe do systemu wentylacji, ale pobierają dużo energii, potrafią być głośne i nie należą do najwydajniejszych. Wersje stacjonarne wymagają już podpięcia do systemu wentylacji, co robi zazwyczaj specjalista. Największą popularnością cieszą się klimatyzatory ścienne, które nie zabierają dużo miejsca. Często umieszcza się je wysoko pod samym sufitem, dzięki czemu ich praca staje się wydajniejsza, ponieważ zimne powietrze opada z wylotu wentylacji i obejmuje całą objętość pokoju. Uniwersalność klimatyzatorów sprawiła, że są teraz stałym elementem biurowego wyposażenia.
Dobry klimatyzator – jaki powinien być?
Głównym i obowiązkowym zadaniem klimatyzatora jest stworzenie komfortowych warunków w pomieszczeniu. Dlatego najważniejszym aspektem, nad jakim trzeba pomyśleć, jest dopasowana wydajność do metrażu pokoju, w którym urządzenie będzie zamontowane.
Efektywność chłodzenia i grzania
Zbyt mała moc nie ochłodzi dużego salonu, a z kolei jej nadmiar może powodować mocny nawiew i narażać użytkowników na osłabienie zdrowia i odporności. Z wydajnością klimatyzatora wiąże się kilka znaczników znanych bardziej pod skrótami: EER i COP. Pierwszy z nich wskazuje, ile mocy chłodniczej zostanie wygenerowane kosztem 1 kW energii. Poprzez miernik z wartością EER 3,0 zostały podane informacje, że za 1 kW klimatyzator wytworzy 3 razy więcej energii chłodniczej. COP jest zupełnym przeciwieństwem i mówi o generowaniu energii cieplnej.
Głośność pracy klimatyzatora
Nawet najlepszy klimatyzator nie będzie dobrym wyborem, gdy ten wydaje z siebie nieznośny hałas. To nie tylko nieprzyjemny czynnik, ale też sygnał, że schładzacz może mieć usterkę albo zatkany wylot wentylacyjny. Wahania głośności klimatyzatorów dostępnych na rynku to ok. 16-60 dB. Istnieją normy prawne, według których dźwięk nie powinien przekraczać 50-55 dB w dzień i 40-45 dB w nocy. Klimatyzator ścienny jest o tyle lepszy, że część fal dźwiękowych zostanie wysłana w głąb wentylacji, a nie do pomieszczeń użytkowych.
Klasa energetyczna
Jeśli oszczędność pieniędzy i prądu jest dla Ciebie ważna, to na pewno skupisz się na tabeli z klasyfikacją energetyczną. Podobnie jak z pozostałymi sprzętami AGD w Unii Europejskiej, na etykiecie musi znaleźć się czytelna informacja o energooszczędności produktu. W praktyce pobór prądu zawarty jest w klasach od A do G, gdzie A to najbardziej ekonomiczna jednostka, a G zużywa najwięcej energii przy stosunkowo niskiej efektywności.
Przepływ powietrza
Świadomi nabywcy klimatyzacji zwracają uwagę na możliwie jak najwyższy przepływ powietrza. Ta cecha klimatyzatora informuje, ile metrów sześciennych jest w stanie schłodzić lub ogrzać w ciągu 1 godz. Z zasady to im więcej, tym lepiej. Topowe marki potrafią osiągnąć wynik nawet 450 m³/h. Mierniki o podobnych wysokościach wskazują na szybką pracę klimatyzatora, która zapewnia odczuwalne zmiany w temperaturze pomieszczenia już po kilku minutach użytkowania.
Udogodnienia
Producenci tworzą klimatyzatory z wieloma dodatkowymi funkcjami, które mogą znacząco wpłynąć na zadowolenie z produktu. Nowoczesne wentylacje są wyposażone w zdalne sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie. Dzięki temu wysoko położone klimatyzatory ścienne będą łatwo dostępne do wprowadzania zmian. W panelu sterowania powinny znajdować się takie ustawienia jak tryb energooszczędny albo nocny, redukowanie szumu i automatyczne wyłączenie oprogramowania po upływie określonego czasu. Niektóre modele oferują dodatkowe filtry na grzyby i bakterie.
Jak dobrać moc klimatyzatora do metrażu?
Nieraz potrzebny jest klimatyzator do schłodzenia całego mieszkania, a innym razem przyda się tylko do jednego pokoju. Do równomiernego i zdrowego rozprowadzenia temperatury po pomieszczeniu potrzebna będzie dokładna selekcja klimatyzatorów. Wobec metrażu przyjmuje się przelicznik 1 kW na każde 10 m². Jeśli moc minimalna nie będzie idealnie dopasowana do rozmiaru pokoju, to trzeba się zdecydować na modele z większą mocą chłodniczą. Szczegółowej pomocy najlepiej udzieli specjalista od klimatyzatorów i montażu. Wtedy można wziąć pod uwagę takie czynniki jak: oświetlenie, wilgoć, wentylacja, średnie zużycie prądu. Dodatkowo podpowie jaki klimatyzator ścienny wybrać do domu.
Trzeba wiedzieć, że zamontowana klimatyzacja nie może narażać użytkowników na choroby. W tym celu nawiew nie może być wprost skierowany na twarz lub ciało, co zwiększa podatność na infekcję organizmu. Co kilka miesięcy, a przynajmniej raz w roku zaleca się wymienić filtry przeciwdziałające grzybom i bakteriom z wentylacji.