Czy należy myć panele fotowoltaiczne?

Czy panele solarne trzeba myć? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli przydomowych lub dachowych instalacji. Panuje przekonanie, że oczyszczają się one same, z padającym deszczem czy śniegiem. Nie jest ono całkowicie błędne, ponieważ opady faktycznie mają duży wpływ na usuwanie zabrudzeń z powierzchni. Na panelach słonecznych może jednak osadzać się różnego typu brud: pył […]

5 stycznia 2024

Czy panele solarne trzeba myć? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli przydomowych lub dachowych instalacji. Panuje przekonanie, że oczyszczają się one same, z padającym deszczem czy śniegiem. Nie jest ono całkowicie błędne, ponieważ opady faktycznie mają duży wpływ na usuwanie zabrudzeń z powierzchni. Na panelach słonecznych może jednak osadzać się różnego typu brud: pył polny, piasek, spaliny, ptasie odchody, mech i porosty. Wszystko to, zwłaszcza w znacznym nagromadzeniu, znacznie obniża efektywność instalacji fotowoltaicznej. Czy należy myć panele? Jak to zrobić? Wyjaśniamy, jak bezpiecznie do tego podejść, minimalizując ryzyko wypadku lub uszkodzenia ogniw.

Dlaczego warto myć panele fotowoltaiczne?

Dane pokazują, że przez długotrwałe obciążenie paneli zanieczyszczeniami ich sprawność może spaść nawet o 20%. Stopień zabrudzenia powierzchni różni się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja instalacji lub warunki pogodowe panujące w danym okresie. Mimo ciągłego rozwoju technologii, ogniwa solarne wciąż nie są w stanie kompleksowo same się oczyszczać. Nagromadzenie na nich brudu utrudnia dostęp do światła słonecznego, a co za tym idzie – zmniejsza efektywność instalacji fotowoltaicznej. Spadek może być niewielki, jednak jeśli potrwa dłużej, ilość utraconej energii może okazać się znacznym problemem. Fotowoltaika działa najskuteczniej, kiedy nic nie zasłania promieni słońca, dlatego warto utrzymywać swoją instalację w czystości.

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy to jest bezpieczne?

fotowoltaika dobrodzieńJeżeli instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu budynku, dostęp do niej może być utrudniony lub nawet niemożliwy bez specjalistycznego sprzętu. W takim wypadku nie należy podejmować się samodzielnego mycia ogniw. Jeśli czyszczenie jest potrzebne, warto zdecydować się na zatrudnienie profesjonalistów.

W sytuacji, gdy panele znajdują się na ziemi, a dostęp do nich jest łatwy, można bezpiecznie podjąć się usuwania zabrudzeń. Należy jednak zrobić to ostrożnie, z odpowiednim przygotowaniem, ponieważ nierozważne mycie może zakończyć się uszkodzeniem paneli solarnych, a nawet wypadkiem.

Kiedy zdecydować się na mycie?

Nie każda instalacja fotowoltaiczna będzie wymagała częstego czyszczenia. Na ryzyko ciężkiego zabrudzenia wpływa wiele czynników. Dla przykładu, panele umieszczone w małej miejscowości o czystym powietrzu będą mniej narażone na brud, niż takie działające w mocno uprzemysłowionym, dużym mieście pełnym spalin. Szczególnie zanieczyszczone mogą być również ogniwa na terenie rolnym, na których osadza się pył, zwłaszcza w czasie żniw. Zwyczajowo dobrym rozwiązaniem jest mycie fotowoltaiki dwa razy w roku: wiosną i latem. Doraźne czyszczenie jest również wskazane, kiedy na ogniwach widać odchody ptaków, ponieważ pozostawienie ich może grozić pojawieniem się korozji.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Na początku należy zdecydować, czy planuje się robić to samemu, czy zatrudnić fachowców. Profesjonaliści mają doświadczenie i często dysponują użytecznym sprzętem. Skorzystanie z ich usług to gwarancja bezpiecznego, sprawnego oczyszczenia instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli planuje się jednak zrobić to własnoręcznie, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • nie można używać wody z kranu, jedynie destylowanej lub deszczówki,
  • nie wolno korzystać ze zbyt mocnych środków czyszczących, a najlepiej w ogóle zrezygnować z mydła. W przypadku większych zabrudzeń dobrze sprawdzi się płyn do mycia szyb rozcieńczony z octem,
  • gąbka lub szczotka muszą być miękkie i delikatne, np. nylonowe,
  • myjki ciśnieniowe są niewskazane,
  • po ogniwach absolutnie nie wolno chodzić,
  • do mycia należy podejść wczesnym rankiem lub pod wieczór, ewentualnie w pochmurny dzień,
  • nie wolno myć ogniw zimą.

Konieczność mycia paneli słonecznych jest uzależniona od warunków pogodowych i lokalizacyjnych. Niektóre miejsca są mocniej narażone na zanieczyszczenia osadzające się na ogniwach. Zawsze warto jednak mieć na uwadze to, że fotowoltaika musi mieć nieograniczony dostęp do słońca, aby sprawnie działać. Osad z sadzy czy pyłu polnego zaburza ich pracę, a przez to zmniejsza skuteczność instalacji. Aby uniknąć strat finansowych, warto zadbać o czystość paneli fotowoltaicznych. Ostrożne, delikatne mycie dwa razy w roku powinno zapewnić wysoką efektywność i maksimum wytworzonej energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Jak wybrać dobrą firmę do wykonania fotowoltaiki?

10 czerwca 2021 przez Pamach
  Od około 3 lat mamy w Polsce boom na fotowoltaikę. I nic dziwnego, pieniądze [...]

Kiedy dostanę dotację z programu Mój Prąd?

10 czerwca 2021 przez Pamach
Wielu naszych Klientów pyta kiedy dostaną dotację z programu Mój Prąd. Postanowiliśmy zebrać [...]

Klimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć przed montażem?

23 listopada 2023 przez Pamach
Klimatyzacja, niedawno kojarzona z biurowcami czy marketami, przeszła prawdziwą rewolucję. [...]

Czy należy myć panele fotowoltaiczne?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Czy panele solarne trzeba myć? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli przydomowych [...]

Instalacja off-grid – zalety i wady

5 stycznia 2024 przez Pamach
Fotowoltaika staje się w Polsce coraz popularniejsza. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, które [...]

Farma fotowoltaiczna – czym jest i czy warto?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Korzystanie z OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii, staje się z roku na rok coraz [...]

Ogrzewanie pompą ciepła. Jak wybrać właściwe urządzenie?

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Obecnie przy wyborze sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych, a także innych miejsc, istotną [...]

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli przepis na tanie ogrzewanie

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Z dnia na dzień coraz więcej osób interesuje się rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska [...]