Na czym polegają pomiary elektryczne?

Codziennie korzystamy z wielu urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Bez komputera, lodówki, pralki, telewizora i innych sprzętów, a także oświetlenia trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. W trakcie ich użytkowania trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Aby zmniejszyć ryzyko np. porażenia prądem, niezbędne jest regularne przeprowadzanie pomiarów elektrycznych. Dzięki nim można wyeliminować wszelkie usterki instalacji oraz urządzeń i dalej […]

6 czerwca 2024

Codziennie korzystamy z wielu urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Bez komputera, lodówki, pralki, telewizora i innych sprzętów, a także oświetlenia trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. W trakcie ich użytkowania trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Aby zmniejszyć ryzyko np. porażenia prądem, niezbędne jest regularne przeprowadzanie pomiarów elektrycznych. Dzięki nim można wyeliminować wszelkie usterki instalacji oraz urządzeń i dalej móc z nich korzystać. Z tego artykułu dowiesz się, jak należy wykonać pomiary elektryczne i po co dokonuje się okresowych kontroli. Zapraszamy!

Pomiary elektryczne – jak wykonać i na czym polegają?

Nie wiesz, jak wykonać pomiary elektryczne? Okresowa kontrola instalacji i urządzeń zawsze rozpoczyna się od oględzin. Przeprowadza się je po to, aby sprawdzić stan techniczny przewodów i zweryfikować, czy nie stanowią zagrożenia dla użytkowników. Wtedy też kontroluje się odległości gniazd elektrycznych od np. wanien i natrysków. Następnym krokiem jest pomiar skuteczności ochrony przeciwpożarowej. Dokonuje się go poprzez szybkie wyłączenie zasilania. Jego celem jest sprawdzenie, czy system zabezpieczający odłączy zasilanie, gdy na metalowej obudowie sprzętów domowych pojawi się napięcie.

Kolejną czynnością jest pomiar rezystancji izolacji. Dzięki niemu można się dowiedzieć, czy warstwa ochronna przewodów elektrycznych jest odpowiednia. Jeśli wartość rezystancji izolacji jest zbyt niska, wówczas wyłączniki przeciwporażeniowe mogą nie działać prawidłowo. Ostatnią częścią pomiarów elektrycznych jest badanie wyłączników różnicowoprądowych. Jego celem jest zweryfikowanie, czy elementy te odłączą zasilanie w momencie, gdy dojdzie do porażenia człowieka prądem. Pomiary elektryczne kończą się sporządzeniem protokołu. Zawiera on szczegółowe informacje na temat oględzin i badań, a także wszelkich uszkodzeń instalacji i urządzeń oraz odchyleń od norm.

W jakim celu wykonuje się pomiary elektryczne?

Okresowe kontrole instalacji elektrycznej przeprowadzane są po to, aby sprawdzić, czy korzystanie z nich nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników. Celem pomiarów elektrycznych jest także weryfikacja, czy urządzenia są prawidłowo podłączone, a kontakty właściwie przymocowane. Czynność ta wykonywana jest również po to, aby sprawdzić sprawność instalacji elektrycznej oraz potwierdzić jej zgodność z obowiązującymi przepisami.

Jak często powinno się wykonywać pomiary elektryczne?

Pierwsze pomiary elektryczne przeprowadza się przed oddaniem danego obiektu budowlanego do użytku. Czynność ta jest niezbędna również wtedy, gdy dokonano modernizacji instalacji elektrycznej w istniejącym budynku. Ponadto prawo budowlane nakłada na właścicieli i zarządców obiektów budowlanych obowiązek przeprowadzania okresowej kontroli stanu przewodów i urządzeń zasilanych prądem. Zgodnie z przepisami pomiary elektryczne powinny być wykonywane maksymalnie co 5 lat. Dodatkowo należy je przeprowadzać każdorazowo, jeżeli doszło do oddziaływania czynników zewnętrznych na budynek. Mowa tu m.in. o wyładowaniach atmosferycznych, intensywnych opadach deszczu, śniegu i gradu, silnym wietrze, a także pożarach i powodziach. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pomiary elektryczne mogą być wykonywane jedynie przez osoby, które mają stosowne uprawnienia do realizacji tego typu prac.

Skutki braku wykonania pomiarów elektrycznych

Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, którzy nie wywiążą się z obowiązku przeprowadzenia okresowych pomiarów elektrycznych, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Brak regularnej kontroli urządzeń i instalacji elektrycznej może prowadzić do ich uszkodzenia, a co za tym idzie zwiększenia ryzyka porażenia prądem. Kolejnym skutkiem jest kara pieniężna. Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Pożarna lub inne organy dokonujące kontroli budynku mogą nałożyć na właściciela albo zarządcę obiektu karę grzywny w wysokości do 5 tysięcy zł. Warto też dodać, że brak pomiarów elektrycznych oznacza, że firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania, gdy dojdzie do pożaru lub innych losowych wypadków.

Czym są pomiary elektryczne? Podsumowanie

Wykonanie pomiarów elektrycznych należy do obowiązków właścicieli i zarządców obiektów budowlanych. Dzięki nim można mieć pewność, że instalacje i urządzenia do nich podłączone działają sprawnie i nie stwarzają zagrożenia. Ponadto ich regularne przeprowadzanie zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom i pozwala uniknąć kar. Trzeba jednak pamiętać, że pomiarów elektrycznych mogą dokonywać jedynie osoby, które mają odpowiednie uprawnienia w tym obszarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Jak wybrać dobrą firmę do wykonania fotowoltaiki?

10 czerwca 2021 przez Pamach
  Od około 3 lat mamy w Polsce boom na fotowoltaikę. I nic dziwnego, pieniądze [...]

Kiedy dostanę dotację z programu Mój Prąd?

10 czerwca 2021 przez Pamach
Wielu naszych Klientów pyta kiedy dostaną dotację z programu Mój Prąd. Postanowiliśmy zebrać [...]

Klimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć przed montażem?

23 listopada 2023 przez Pamach
Klimatyzacja, niedawno kojarzona z biurowcami czy marketami, przeszła prawdziwą rewolucję. [...]

Czy należy myć panele fotowoltaiczne?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Czy panele solarne trzeba myć? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli przydomowych [...]

Instalacja off-grid – zalety i wady

5 stycznia 2024 przez Pamach
Fotowoltaika staje się w Polsce coraz popularniejsza. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, które [...]

Farma fotowoltaiczna – czym jest i czy warto?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Korzystanie z OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii, staje się z roku na rok coraz [...]

Ogrzewanie pompą ciepła. Jak wybrać właściwe urządzenie?

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Obecnie przy wyborze sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych, a także innych miejsc, istotną [...]

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli przepis na tanie ogrzewanie

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Z dnia na dzień coraz więcej osób interesuje się rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska [...]

Czym są instalacje teletechniczne?

6 czerwca 2024 przez Pamach
Instalacje teletechniczne to systemy przystosowane do przesyłania niskoprądowych sygnałów. [...]

Na czym polegają pomiary elektryczne?

6 czerwca 2024 przez Pamach
Codziennie korzystamy z wielu urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Bez komputera, lodówki, [...]

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

6 czerwca 2024 przez Pamach
Z roku na rok przybywa zwolenników zielonej energii. Nic w tym dziwnego, ponieważ wytwarzanie [...]

Co warto wiedzieć przed założeniem klimatyzacji w biurze?

8 lipca 2024 przez Pamach
Montaż klimatyzacji do biura przynosi korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla firmy. Służy [...]