Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Z roku na rok przybywa zwolenników zielonej energii. Nic w tym dziwnego, ponieważ wytwarzanie ciepła z powietrza, gruntu lub wody ma wiele korzyści. Jako największe zalety wymienia się brak szkodliwego wpływu na środowisko naturalne i niższe rachunki za ogrzewanie. Z tego względu coraz większe grono osób decyduje się na montaż pompy ciepła. Dodatkowo tego typu […]

6 czerwca 2024

Z roku na rok przybywa zwolenników zielonej energii. Nic w tym dziwnego, ponieważ wytwarzanie ciepła z powietrza, gruntu lub wody ma wiele korzyści. Jako największe zalety wymienia się brak szkodliwego wpływu na środowisko naturalne i niższe rachunki za ogrzewanie. Z tego względu coraz większe grono osób decyduje się na montaż pompy ciepła. Dodatkowo tego typu urządzenie grzewcze nie jest trudne w obsłudze. W tym artykule odpowiemy na pytania, co to jest pompa ciepła i jak działa ta instalacja. Zapraszamy!

Czym dokładnie jest pompa ciepła?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to jest pompa ciepła? Pod tą nazwą kryje się urządzenie, które do ogrzewania obiektów budowlanych wykorzystuje prąd elektryczny i odnawialne źródła energii. Cała instalacja złożona jest z trzech głównych elementów.

Do nich zaliczają się:

  • system źródła ciepła – odpowiada za pobieranie energii z otoczenia,
  • pompa ciepła – sprawia, że możliwe jest wykorzystanie pobranego ciepła do ogrzewania budynków
  • system dystrybucji i przechowywania energii cieplnej – jego zadaniem jest magazynowanie ciepła i rozprowadzanie go w danym obiekcie.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Podziału dokonuje się ze względu na dolne źródło ciepła. W związku z tym mamy do czynienia z urządzeniami powietrznymi, gruntowymi i wodnymi. Warto jednak wspomnieć, że dużą popularnością cieszą się mieszane pompy ciepła, czyli takie, które pobierają energię z rozmaitych źródeł.

Jak działa pompa ciepła?

Chciałbyś się dowiedzieć, jak działa pompa ciepła? Ogólny sposób funkcjonowania tego urządzenia jest podobny we wszystkich jego typach. Praca pompy polega na pobieraniu energii z otoczenia, która ogrzewa czynnik chłodniczy, a następnie wnętrze budynku. Jednak szczegółowe działanie instalacji zależy od konkretnego rodzaju pompy ciepła.

Działanie powietrznej pompy ciepła

Funkcjonowanie tego rodzaju urządzenia grzewczego oparte jest na wentylatorze. To właśnie ten element pozwala na przepływ powietrza przez wymiennik. Za jego pośrednictwem czynnik chłodniczy odbiera ciepło. W przypadku powietrznej pompy ciepła typu monoblok do skroplenia wspomnianego czynnika dochodzi w jednostce zewnętrznej. Potem ciepło przekazywane jest do wody grzewczej (ew. glikolu) i dalej tłoczone do modułu hydraulicznego znajdującego się w domu, a następnie rozprowadzane po całej instalacji. W urządzeniach typu monoblok układ chłodniczy w całości mieści się w jednostce zamontowanej poza budynkiem. W przypadku powietrznej pompy ciepła split zewnętrzna jednostka połączona jest z hydraulicznym modułem wewnętrznym przewodami, w których znajduje się czynnik chłodnicy.

Działanie gruntowej pompy ciepła

Tego rodzaju urządzenie grzewcze zaliczane jest do najdroższych, jednak zapewnia dużą stabilność źródła ciepła. Wypełniony glikolem wymiennik gruntowych pomp ciepła montowany jest w pionowym odwiercie lub układany poniżej poziomu przemarzania ziemi. W tym przypadku do działania instalacji wykorzystuje się ciepło geotermalne lub pobierana jest energia z ziemi ogrzanej promieniami słonecznymi. Gruntowe pompy ciepła składają się wyłącznie z jednostki wewnętrznej, w której znajduje się cały obieg chłodniczy złożony z wymiennika pierwotnego i wtórnego.

Działanie wodnej pompy ciepła

Funkcjonowanie tego typu urządzenia grzewczego jest podobne do instalacji gruntowej, z tą różnicą, że w tym przypadku źródłem energii cieplnej jest woda. W takiej pompie ciepła czynnik chłodniczy pobiera energię, a następnie paruje. Potem para przepuszczana jest przez sprężarkę, która zwiększa jej ciśnienie i temperaturę. W kolejnym etapie czynnik uwalnia nagromadzone ciepło do urządzenia grzewczego i się skrapla. Następnie cały cykl się powtarza. Wodne pompy ciepła cieszą się najmniejszym zainteresowaniem, ponieważ do ich działania potrzebny jest zbiornik wodny w niewielkiej odległości od domu. Tym może być np. jezioro lub rzeka. Czasami źródłem ciepła są wody gruntowe.

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Pompa ciepła stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Do głównych zalet tego typu instalacji zalicza się:

  • brak szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne,
  • wysoki poziom komfortu związany z obsługą instalacji,
  • prosty montaż,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa,
  • brak konieczności budowania zbiorników na paliwo,
  • długa żywotność urządzenia.

Korzystanie z pompy ciepła, która do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje odnawialne źródła energii, oznacza również niższe rachunki. Co więcej, urządzenie tego typu można połączyć z instalacją fotowoltaiczną, co zapewni jeszcze większe korzyści ekologiczne i ekonomiczne.

Co to jest pompa ciepła? Podsumowanie

Jeśli chcesz być bardziej ekologiczny, a jednocześnie zależy Ci na mniejszych wydatkach za energię, postaw na pompę ciepła. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie nowoczesne technologie i chcą zadbać o środowisko naturalne. W tym artykule przedstawiliśmy podstawowe działanie poszczególnych rodzajów pomp ciepła i wskazaliśmy ich największe zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Jak wybrać dobrą firmę do wykonania fotowoltaiki?

10 czerwca 2021 przez Pamach
  Od około 3 lat mamy w Polsce boom na fotowoltaikę. I nic dziwnego, pieniądze [...]

Kiedy dostanę dotację z programu Mój Prąd?

10 czerwca 2021 przez Pamach
Wielu naszych Klientów pyta kiedy dostaną dotację z programu Mój Prąd. Postanowiliśmy zebrać [...]

Klimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć przed montażem?

23 listopada 2023 przez Pamach
Klimatyzacja, niedawno kojarzona z biurowcami czy marketami, przeszła prawdziwą rewolucję. [...]

Czy należy myć panele fotowoltaiczne?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Czy panele solarne trzeba myć? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli przydomowych [...]

Instalacja off-grid – zalety i wady

5 stycznia 2024 przez Pamach
Fotowoltaika staje się w Polsce coraz popularniejsza. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, które [...]

Farma fotowoltaiczna – czym jest i czy warto?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Korzystanie z OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii, staje się z roku na rok coraz [...]

Ogrzewanie pompą ciepła. Jak wybrać właściwe urządzenie?

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Obecnie przy wyborze sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych, a także innych miejsc, istotną [...]

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli przepis na tanie ogrzewanie

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Z dnia na dzień coraz więcej osób interesuje się rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska [...]

Czym są instalacje teletechniczne?

6 czerwca 2024 przez Pamach
Instalacje teletechniczne to systemy przystosowane do przesyłania niskoprądowych sygnałów. [...]

Na czym polegają pomiary elektryczne?

6 czerwca 2024 przez Pamach
Codziennie korzystamy z wielu urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Bez komputera, lodówki, [...]

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

6 czerwca 2024 przez Pamach
Z roku na rok przybywa zwolenników zielonej energii. Nic w tym dziwnego, ponieważ wytwarzanie [...]