Czym są instalacje teletechniczne?

Instalacje teletechniczne to systemy przystosowane do przesyłania niskoprądowych sygnałów. Wykorzystuje się je we wszelkiego rodzaju obiektach budowlanych, w tym domach, mieszkaniach, biurach i budynkach użyteczności publicznej. Używa się ich głównie do zasilania urządzeń alarmowych i sygnalizacyjnych, monitoringu wizyjnego czy systemów kontroli dostępu. W tym artykule odpowiemy na pytania, czym dokładnie są instalacje teletechniczne i do […]

6 czerwca 2024

Instalacje teletechniczne to systemy przystosowane do przesyłania niskoprądowych sygnałów. Wykorzystuje się je we wszelkiego rodzaju obiektach budowlanych, w tym domach, mieszkaniach, biurach i budynkach użyteczności publicznej. Używa się ich głównie do zasilania urządzeń alarmowych i sygnalizacyjnych, monitoringu wizyjnego czy systemów kontroli dostępu. W tym artykule odpowiemy na pytania, czym dokładnie są instalacje teletechniczne i do czego służą, a także, co wchodzi w ich skład.

Instalacje teletechniczne – co to jest?

Instalacje teletechniczne wykorzystuje się w różnego rodzaju obiektach budowlanych do transmisji danych, dźwięku i obrazu. Ich podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie właściwego i bezpiecznego działania konkretnych urządzeń i systemów. Cechą charakterystyczną instalacji teletechnicznych jest to, że przesyłają sygnały niskoprądowe. Ich praca odbywa się na poziomie napięcia do 1,5 kV w przypadku prądu stałego i do 1 kV dla prądu zmiennego. Głównym zadaniem tego typu systemów jest wykorzystanie sieci rozdzielczej w taki sposób, aby możliwe było doprowadzenie energii elektrycznej do każdego odbiornika, jaki znajduje się w danym budynku.

Instalacje teletechniczne najczęściej stosowane są do tworzenia systemów telefonicznych, alarmowych, wykrywania i sygnalizacji pożaru, internetowych, radiowo-telewizyjnych, kontroli dostępu i wizyjnego monitoringu, a także domofonów i wideodomofonów. Dodatkowo w biurach mogą one służyć do rejestracji czasu pracy. Instalacje teletechniczne coraz częściej stosuje się w systemach zarządzania obiektami budowlanymi.

Co wchodzi w skład instalacji teletechnicznych?

Instalacje niskoprądowe złożone są z wielu systemów i urządzeń. W przypadku sieci teleinformatycznych i komputerowych wyróżnić można przede wszystkim:

  • okablowanie strukturalne,
  • przełączniki sieciowe,
  • routery,
  • punkty dostępowe Wi-Fi.

Jeśli chodzi o teletechniczne instalacje antenowe i satelitarne, w ich składzie znajdują się np. cyfrowe anteny. Dzięki nim możliwe jest odbieranie sygnału telewizji satelitarnej i naziemnej. W skład niskoprądowych systemów wchodzi również okablowanie światłowodowe. W przypadku telewizji przemysłowej CCTV instalacje składają się m.in. z kamer, wideorejestratorów, komputerów i monitorów. Z kolei systemy alarmowe i przeciwpożarowe złożone są głównie z czujników czy dźwiękowych i wizualnych urządzeń ostrzegawczych. Warto też wspomnieć o innych sprzętach, jakie wchodzą w skład instalacji teletechnicznych. Mowa tu m.in. o telefonach stacjonarnych, systemach VoIP, kontrolerach WLAN, detektorach dymu, systemach oddymiania, a także czytnikach kart zbliżeniowych.

Aby instalacje teletechniczne działały prawidłowo, niezbędne jest stworzenie dokładnego projektu, a także zastosowanie właściwych urządzeń. Ważne jest to, aby elementy, z jakich składają się systemy niskoprądowe, były certyfikowane. Dzięki temu można mieć pewność, że ich działanie będzie płynne i bezawaryjne. Co więcej, do prawidłowego funkcjonowania instalacji konieczne są regularne przeglądy poszczególnych sprzętów.

Instalacje teletechniczne – podsumowanie

Instalacje teletechniczne są ważnym elementem każdego obiektu budowlanego, ponieważ gwarantują efektywną komunikację i przesyłanie danych, a jednocześnie zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. W tym artykule przybliżyliśmy informacje na temat, czym są tego typu systemy i do czego można je wykorzystać. Oprócz tego odpowiedzieliśmy na pytanie, z jakich urządzeń składają się instalacje teletechniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Jak wybrać dobrą firmę do wykonania fotowoltaiki?

10 czerwca 2021 przez Pamach
  Od około 3 lat mamy w Polsce boom na fotowoltaikę. I nic dziwnego, pieniądze [...]

Kiedy dostanę dotację z programu Mój Prąd?

10 czerwca 2021 przez Pamach
Wielu naszych Klientów pyta kiedy dostaną dotację z programu Mój Prąd. Postanowiliśmy zebrać [...]

Klimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć przed montażem?

23 listopada 2023 przez Pamach
Klimatyzacja, niedawno kojarzona z biurowcami czy marketami, przeszła prawdziwą rewolucję. [...]

Czy należy myć panele fotowoltaiczne?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Czy panele solarne trzeba myć? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli przydomowych [...]

Instalacja off-grid – zalety i wady

5 stycznia 2024 przez Pamach
Fotowoltaika staje się w Polsce coraz popularniejsza. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, które [...]

Farma fotowoltaiczna – czym jest i czy warto?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Korzystanie z OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii, staje się z roku na rok coraz [...]

Ogrzewanie pompą ciepła. Jak wybrać właściwe urządzenie?

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Obecnie przy wyborze sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych, a także innych miejsc, istotną [...]

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli przepis na tanie ogrzewanie

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Z dnia na dzień coraz więcej osób interesuje się rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska [...]

Czym są instalacje teletechniczne?

6 czerwca 2024 przez Pamach
Instalacje teletechniczne to systemy przystosowane do przesyłania niskoprądowych sygnałów. [...]

Na czym polegają pomiary elektryczne?

6 czerwca 2024 przez Pamach
Codziennie korzystamy z wielu urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Bez komputera, lodówki, [...]

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

6 czerwca 2024 przez Pamach
Z roku na rok przybywa zwolenników zielonej energii. Nic w tym dziwnego, ponieważ wytwarzanie [...]