Ogrzewanie pompą ciepła. Jak wybrać właściwe urządzenie?

Obecnie przy wyborze sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych, a także innych miejsc, istotną rolę odgrywa ekologiczność dostępnych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób decyduje się na zadbanie o swój komfort cieplny z wykorzystaniem pompy ciepła. Co wyróżnia tego rodzaju sprzęt? Jakie jego rodzaje można wskazać? Spis treści1 Pompy ciepła — co warto o […]

10 kwietnia 2024

Obecnie przy wyborze sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych, a także innych miejsc, istotną rolę odgrywa ekologiczność dostępnych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób decyduje się na zadbanie o swój komfort cieplny z wykorzystaniem pompy ciepła. Co wyróżnia tego rodzaju sprzęt? Jakie jego rodzaje można wskazać?

Pompy ciepła — co warto o nich wiedzieć?

Mianem pomp ciepła określa się urządzenia, które mogą ogrzewać pomieszczenia, a także wodę użytkową, wykorzystując w tym celu ciepło pobrane z powietrza, gruntu lub wody. Wiele osób decyduje się na montaż opisywanego sprzętu ze względu na oszczędności, jakie może zapewnić jego użytkowanie. Choć zakup pompy ciepła często wydaje się kosztowny, warto pamiętać, że inwestycja ta zazwyczaj się zwraca.

Opisywany sprzęt działa bezobsługowo, co z kolei wpływa na komfort korzystających z niego osób. Jeśli zwracasz uwagę na rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego, również docenisz pompy ciepła — podczas ich użytkowania nie wykorzystuje się bowiem paliwa palnego.

Rodzaje pomp ciepła

Obecnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów opisywanych urządzeń. Ze względu na to, skąd pobierają ciepło, można wskazać pompy ciepła:

  • gruntowe — jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują one ciepło zgromadzone w ziemi. Tego rodzaju urządzenia są doceniane przede wszystkim za swoją efektywność, którą zawdzięczają utrzymywaniu się stałej temperatury gruntu. Co więcej, stanowią rozwiązanie na bardzo długi czas — mogą bowiem bezawaryjnie zaspokajać zapotrzebowanie na ciepło budynku nawet przez 30 lat.  Należy jednak przy tym mieć na uwadze, że montaż pompy ciepła gruntowej jest z reguły kosztowny, ponieważ wymaga wykonania otworów w ziemi;
  • powietrzne — tego rodzaju sprzęt używa ciepła z powietrza. W związku z tym jego montaż jest stosunkowo prosty, a co za tym idzie, nie generuje bardzo dużych kosztów. Odpowiada to w znacznej mierze za popularność tego rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że instalacja pompy ciepła powietrznej sprawdzi się wyłącznie w przypadku miejsc, gdzie, gdy wystąpią niskie temperatury, będzie można skorzystać z drugiego źródła ciepła. Tego rodzaju sprzęt ma też nieco krótszą żywotność niż urządzenia gruntowe. W przypadku wariantów typu split jest to około 15 lat, a monoblok — 20;
  • wodne — to sprzęt dla osób mających na posesji studnie głębinowe lub w jej pobliżu zbiornik wodny, z którego można czerpać wodę niezbędną do wytworzenia ciepła. Te pompy ciepła, podobnie jak warianty gruntowe, mogą działać bezawaryjnie nawet przez 30 lat, jednak trzeba przy tym pamiętać, że aby możliwe było ich wykorzystanie, musisz mieć nie tylko studnię, z której będzie pobrana woda ciepła, lecz także miejsce, gdzie będzie trafiać ta schłodzona. Z kolei osoby korzystające z istniejącego zbiornika wodnego, powinny dodatkowo kupić oczyszczacz do wody.

Wybór rodzaju i montaż pompy ciepła zależy zazwyczaj od warunków panujących w danym miejscu oraz możliwości finansowych Klienta.

Pompa ciepła do domu jednorodzinnego — na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Podczas poszukiwania pompy ciepła do swojego domu jednorodzinnego, należy rozważyć kilka kwestii. Oprócz sprawdzenia jej rodzaju, konieczne okazuje się wzięcie pod uwagę też efektywności i wydajności grzewczej sprzętu. To, jakie powinny one być, zależy głównie od Twoich oczekiwań, a także ocieplenia i rozmiarów domu, w jakim ma działać sprzęt. Sprawdzenie tych parametrów jest szczególnie istotne, jeżeli chcesz zoptymalizować koszty ogrzewania. Dopasowana do potrzeb pompa ciepła będzie generować znacznie mniejsze koszty niż np. kocioł elektryczny czy piec gazowy. Nierzadko roczne opłaty za ogrzewanie w przypadku np. obiektów o powierzchni 150 m2 mieszczą się w 1500-2000 złotych.

Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła, podczas jej zakupu musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim ważne są jej rodzaj, wielkość oraz wydajność. W razie wątpliwości, na jaki sprzęt postawić, można poprosić o radę specjalistów. Dobór odpowiedniego rozwiązania przyniesie wiele korzyści — zarówno dla domowników, jak i dla środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

Jak wybrać dobrą firmę do wykonania fotowoltaiki?

10 czerwca 2021 przez Pamach
  Od około 3 lat mamy w Polsce boom na fotowoltaikę. I nic dziwnego, pieniądze [...]

Kiedy dostanę dotację z programu Mój Prąd?

10 czerwca 2021 przez Pamach
Wielu naszych Klientów pyta kiedy dostaną dotację z programu Mój Prąd. Postanowiliśmy zebrać [...]

Klimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć przed montażem?

23 listopada 2023 przez Pamach
Klimatyzacja, niedawno kojarzona z biurowcami czy marketami, przeszła prawdziwą rewolucję. [...]

Czy należy myć panele fotowoltaiczne?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Czy panele solarne trzeba myć? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli przydomowych [...]

Instalacja off-grid – zalety i wady

5 stycznia 2024 przez Pamach
Fotowoltaika staje się w Polsce coraz popularniejsza. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, które [...]

Farma fotowoltaiczna – czym jest i czy warto?

5 stycznia 2024 przez Pamach
Korzystanie z OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii, staje się z roku na rok coraz [...]

Ogrzewanie pompą ciepła. Jak wybrać właściwe urządzenie?

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Obecnie przy wyborze sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych, a także innych miejsc, istotną [...]

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli przepis na tanie ogrzewanie

10 kwietnia 2024 przez Pamach
Z dnia na dzień coraz więcej osób interesuje się rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska [...]