Z dnia na dzień coraz więcej osób interesuje się rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Niektóre z nich, takie jak korzystanie z pompy ciepła czy fotowoltaiki, mogą dodatkowo przyczynić się do zaoszczędzenia pieniędzy. Czy warto zainwestować w obie te instalacje? Czy mogą razem tworzyć „duet idealny”? Odpowiadamy!
Spis treści
Co warto wiedzieć o fotowoltaice i pompach ciepła?
Pompy ciepła umożliwiają ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń oraz wody użytkowej. W zależności od ich rodzaju pobierają ciepło z gleby, powietrza albo wody. Z kolei instalacje fotowoltaiczne, coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez przedsiębiorstwa, lecz także użytkowników prywatnych, umożliwiają przekształcenie energii słonecznej na energię elektryczną przeznaczona do wykorzystania w firmie lub domu. Tak jak zostało wspomniane, zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła są urządzeniami ekologicznymi, których użytkowanie z reguły prowadzi do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie czy energię elektryczną.
Nowoczesny sprzęt jest skonstruowany tak, aby był niemal całkowicie bezobsługowy, co wpływa na komfort jego użytkowników. Warto także wspomnieć o bezpieczeństwie korzystania z opisywanych urządzeń. W przypadku instalacji pompy ciepła nie musisz martwić się, że może dojść do zaczadzenia domowników, jak w momencie, gdy używa się innych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Korzystanie z fotowoltaiki też nie prowadzi do emisji żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. Wiele osób docenia również cichą pracę sprzętu. Ponadto nadwyżki uzyskanej z pomocą instalacji energii elektrycznej można oddać do sieci, zarabiając na tym dodatkowe pieniądze.
Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła — dlaczego warto?
Najlepsze efekty może przynieść wykorzystanie fotowoltaiki i pompy ciepła jednocześnie. Dlaczego? Pompa ciepła, aby mogła działać, potrzebuje prądu elektrycznego. Jeśli będzie się go uzyskiwać z instalacji fotowoltaicznej, można znacznie zaoszczędzić. Co więcej, montaż opisywanych urządzeń pozwala na uzyskanie całkowitej niezależności pod względem energetycznym — dzięki nim nie trzeba martwić się rosnącymi cenami prądu czy ogrzewania. Choć zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, a także pompy ciepła mogą wydawać się kosztowne, warto pamiętać, że te inwestycje zwrócą się w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu lat.
Koszty założenia fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego wahają się między 15000 a 30000 złotych, natomiast pompy ciepła powietrznej między 20000 a 40000. W przypadku postawienia na model gruntowy lub wodny — ceny mogą sięgać do 75000 złotych. Musisz jednak przy tym pamiętać, że wiele zależy od wybieranych komponentów, a także wielkości domu i potrzeb jego mieszkańców. Przed zakupem urządzeń warto również sprawdzić, czy nie są dostępne żadne dotacje, mogące nieco odciążyć domowy budżet.
Należy przy tym zaznaczyć, że korzystanie z pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej jednocześnie może pozwolić na zwiększenie oszczędności na rachunkach od 30 nawet do około 80%. Ponadto niezaprzeczalną zaletą jednoczesnego korzystania z opisywanych urządzeń jest też ekologiczność tego rozwiązania. Co więcej, sprzęt ten wyróżnia się bardzo długą żywotnością, dlatego taki system może działać bezawaryjnie przez wiele lat, zapewniając komfort domownikom. Dobrze zwrócić również uwagę na to, że zamontowanie opisywanego sprzętu na terenie posiadłości, może znacznie zwiększyć wartość nieruchomości, co jest z reguły szczególnie istotne dla osób, które planują w przyszłości jej sprzedaż.
Fotowoltaika i pompa ciepła — wybierz sprawdzone rozwiązanie
Jeżeli zależy Ci na niezawodności systemu, a także na jego opłacalności, postaw na połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Dzięki temu zadbasz o komfort cieplny wszystkich osób przebywających w danym miejscu, a jednocześnie obniżysz rachunki za prąd. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu, aby móc cieszyć się efektywnością i wygodą, jakie zapewnia jednoczesne wykorzystywanie fotowoltaiki i pompy ciepła.